Yazar : Özcan Köknel
Yayıncı : Altın Kitaplar
Kategori : Sağlıklı Yaşam
Fiyat: 12.64   Liste Fiyatı : 16.00
% 21 İndirim 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9789754057959
Yayın Tarihi : 1998-06-01
Yayın Dili :
Baskı Sayısı : 10.Baskı
Sayfa Sayısı : 319
Kapak :
Kağıt :
Boyut : 135 X 195
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
İnsanlık tarihi kadar eski olan alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, 1970`lerde Amerika Birleşik Devletleri ve birçok Avrupa ülkesini etkisine alan bir rüzgar gibi esmeye başlamış; 1980`li yıllarda yer yer fırtınaya dönüşmüş; 1990`lardaysa tüm dünya gençliğini tehdit eden kasırga boyutlarına ulaşmıştır.
Günümüzde alkol ve madde altkültürü, insanlık tarihi boyunca değişik ülkelerde bu alanda oluşmuş altkültürlerin çağımızın iletişim ve haberleşme araçlarından yararlanarak küreselleştiği yeni bir kültür bileşimidir. Bir ucunda bağımlının elindeki yarım gram eroin olan karışık, gizli ve karanlık yumağın öbür ucunda dünyadaki yıllık cirosu milyarlarca dolar olan silah ve uyuşturucu madde kaçakçıları bulunmaktadır. Amaç, bireyi yeraltı örgütlerinin çıkarları doğrultusunda işlev yapan bağımlı bir organizma durumuna indirgemektir.
Bağımlılık sorunu, kullanılan maddenin, bağımlılığa yatkın kişilik yapısının ve uyuşturucu madde altkültürünün bütünleşmesi sonucu ortaya çıkan bir üçgene benzetilebilir. Bu kitabın amacı, bir davranış biçimi olan bağımlılığı böyle bütüncül bir yaklaşımla ele alarak tüm yönleriyle incelemeye çalışmak ve konuya ilgi duyanları (özellikle de başarılarına gelmedikçe ilgilenmelerine gerek olmadığını sananları) bilgilendirmektir.

Okuyucu Yorumları