Yayıncı : Pusula Yayıncılık
Kategori : Grafik Tasarım
Fiyat: 31.92   Liste Fiyatı : 42.00
% 24 İndirim 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786052359495
Yayın Tarihi : 2018-05-11
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 3.Baskı
Sayfa Sayısı : 352
Kapak : Karton
Kağıt : 1.Hamur
Boyut : 165 X 245
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Bilgisayarı olan herkes üç boyutlu tasarım yapabilir!

CAD yazılımları, genellikle çok karmaşık, güç kullanılan, zor öğrenilen ve çok çok pahalı yazılımlardır. Özellikle mimarlara, mühendislere, film yapımcılarına yönelik olarak hazırlanan Google SketchUp ise CAD yazılımı dendiğinde her bakımdan bir istisna teşkil ediyor: SketchUp ücretsiz, son derece kolay, çabuk öğrenilen, küçük boyutlu bir yazılım... Hem sistem kaynaklarını verimli kullanması hem de kolay kullanımı sebebiyle son derece popüler olan SketchUp ayrıca kullanıcılara başkalarının yaptıkları ve açık kullanıma sundukları tasarımlardan yararlanma imkânı da sağlıyor...
Hem bilişim kitapları yazma konusunda hem de bilgisayar destekli tasarım konusunda uzman olan Ahmet Turan Köksal, SketchUp hakkındaki bu ilk ve tek kaynağı yazarken eğitmenlik tecrübesini kullandı. Çeşitli üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık, endüstri tasarımı gibi bölümlerindeki öğrencilerin sık sık yaptığı yanlışları, sık sorduğu soruları ele aldı. Sınıfta ders anlatıyormuşçasına, okurla diyalog kurarak en teknik konuları bile kolayca aktaran yazar, konuları aktarırken yorumlarını eklemeyi, önemli ipuçları vermeyi ihmal etmiyor; programın arayüzünde ilk bakışta anlaşılamayacak olan şeyleri, neyin çok önemli olup neyin pek kullanılmadığını her ayrıntıda vurguluyor.
SketchUp'ın öteki CAD yazılımları için de temel bir giriş niteliği taşıdığını savunan yazar, kitabının sadece mimarlar, mühendisler için değil, 3D tasarım yapmak isteyen herkes için olduğunu ısrarla belirtiyor.
Ahmet Turan Köksal
İstanbul doğumlu. Mimarlığı da İstanbul'un bir eski sarayının, ek binasında okudu. Çeşitli Mimarlık fakültelerinde ders verdi, yönetici olarak çalıştı. Kim Korkar İnternet'ten ve İnternet Sizden Korksun'un da yazarı. Ayrıca iki adet romanı var, Ustura ve Tuhafiyedeki Hafiye. Şimdiyse bir bilimkurgu üzerinde çalışıyor.
Hüsnü hat sever, saat, Facit, Curta, kalem, kitap ve defter... Fotoğraf da çeker, cami tasarımı konusunda ahkâm kesmeden de durmaz. Üç boyutlu modellemeyi, mimari proje yarışmalarına girmeyi, ödül almayı ve hatta bazen almamayı sever. Hâlâ SketchUp'ın nasıl bu kadar verimli olduğuna şaşırmış hali devam ediyor.
Ancak tüm bu yukarıda sayılanların üstünde; onu hayata bağlayan iki tane güzel kızın babası...
İÇİNDEKİLER
- Çizim ve 3 Boyutlu Modelleme
- Sketchup'a Giriş
- Program Arayüzü
- Sketchup Hızlı Referans Kartı
- Akslar ve Koordinat Sistemleri
- İki Boyutlu Çizim Araçları
- Yüzey Üzerine Çizim Yapmak
- Yakalama Komutları
- Tape Measure
- İtçek (Push And Pull)
- Offset
- Seçim Yapma ve Objeleri Gruplama
- Outliner
- Katman Kullanma
- Transformasyon ve Kopyalama
- Taşıma, Döndürme, Ölçekleme
- Gizleme ve Yumuşatma
- Gölgelendirme ve Sis
- Style Mönüsü
- Kesit Almak
- Bileşenler Nasıl Yaratılır?
- Yaratılan Bileşenlerin Başka
Dosyalarda da Kullanımı
- Kesişim
- Beni İzle
- Import, Export
- Autocad ve Öteki Yazılımlarla İlişki
- Google Earth Bağlantısı
- Google Building Maker
- Kum Havuzu (Sandbox)
- Eşyükselti Eğrileri
- Damga
- Kapla
- Yüzey Modelleme
- Sahne, Kamera ve Animasyon
- Ayarlar

Okuyucu Yorumları